Pomoc +48 539 964 112, Sprzedaż +48 574 111 590 kidsapp@its.biz.pl

Dni otwarte w przedszkolu i żłobku

 

Dni otwarte w przedszkolu i żłobku, to idealna okazja, żeby zaprezentować rodzicom i ich pociechom, jakie warunki panują w wybieranej przez nich placówce. Należy pamiętać, że dla rodziców liczy się nie tylko pierwsze wrażenie, ale także długofalowy program przedszkola/żłobka, który należy mieć przygotowany w przystępnej wizualnie formie, z uwzględnieniem najważniejszych treści.

W przypadku dzieci bardzo ważna jest przyjazna atmosfera danego miejsca i otaczający ludzie, dlatego dni otwarte warto łączyć z dniami adaptacyjnymi. Oczywiście dni adaptacyjne organizujemy przede wszystkim na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego lub w pierwszych jego dniach. Jednakże przy dniach otwartych warto przygotować się na odwiedziny najmłodszych gości, którzy właśnie wtedy będą mieć okazję poprzebywać w miejscu, w którym już niedługo będą spędzać czas codziennie. Gdy rodzice będą się zapoznawać z programem przedszkola, zasadami bezpieczeństwa i systemem komunikacji rodzic-przedszkole (np. przy wykorzystaniu KidsApp), maluszki mogą pobawić się z nauczycielkami przedszkola/opiekunkami i z innymi dziećmi odwiedzającymi przedszkole/żłobek. To także doskonała okazja, żeby dzieci obejrzały placówkę w bezpiecznej bliskości rodziców, co ma ogromne znaczenie w późniejszej adaptacji. Odwiedzanie poszczególnych sal, placu zabaw i toalety, w towarzystwie mamy czy taty, oswoi maluszki z nowym terenem i utwierdzi w przekonaniu, że są to miejsca przyjazne i bezpieczne.

Przy dniach otwartych warto wprowadzić kilka atrakcji dla najmłodszych, jednocześnie zachowując umiar, żeby nie przebodźcować dzieci i nie dać im złudnego wrażenia, że dane atrakcje będą czekać na nie codziennie. Nie chcemy późniejszej frustracji i rozczarowania. To samo dotyczy świadomości rodziców, pokazujemy im to, co oferuje placówka. Drzwi otwarte są po to, aby przedstawić ofertę przedszkola/żłobka, czyli pokazać, w czym dzieci będą uczestniczyć każdego dnia lub stosunkowo często. Mogą być to zabawy integracyjne, prowadzone przez nauczycielki przedszkola/żłobka czy zajęcia plastyczne – rysowanie czy lepienie z plasteliny. Doskonałym pomysłem jest prezentacja zajęć dodatkowych, którymi może się pochwalić placówka – język angielski, gimnastyka korekcyjna czy taniec. Wszystko w zależności od oferty.

Dobrze zorganizowane drzwi otwarte, to klucz do sukcesu, którym dla przedszkola/żłobka jest zapisanie nowych dzieci, a dla rodziców znalezienie najlepszego miejsca dla ich pociech.

Samira Klimek