Czy pamiętasz swój pierwszy plecak a może to był tornister? Czy można świętować jego “obecność”? Zdziwisz się gdy przeczytasz artykuł Kiry…
Podobno, kiedy jest się trochę starszym, już dorosłym człowiekiem, marzenia nie są już tak odważne i chęć zmieniania świata jest jakby trochę mniejsza...więcej
Codzienne sprawy, są na tyle zajmujące, że przestaje się marzyć o zmianie świata, przestaje się wierzyć w swoje możliwości.
Kiedy jest się dzieckiem, pomimo ograniczonych możliwości, wszystko wydaje się możliwe. Kiedy jest się dzieckiem, wierzy się, że w przyszłym dorosłym życiu, będzie odnosić się sukcesy i dokona się wielkich rewolucyjnych rzeczy. Dzieci są bardzo twórcze, mają niesamowite pomysły, ale żeby je zrealizować, potrzebują pomocy dorosłych.
W wieku 10 lat postanowiłam wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie “Dzieciaki startupy” i wymyśliłam latający plecak. Taki pomysł powstał dlatego, że mój szkolny plecak ważył ok. 6 kg. Pewnego dnia byłam w metrze i zobaczyłam stojącą obok mnie dziewczynkę z takim ładnym, kolorowym balonikiem. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby do plecaczka włożyć pudełko, w którego środku będzie znajdować się jakiś gaz, np. hel. Z tym pomysłem zgłosiłam się do konkursu dla dziecięcych startupowców.
Kiedy wygrałam ten konkurs, to pomyślałam, że warto dalej rozwijać ten pomysł i wymyśliłam Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków. Następnie wpadłam na pomysł zorganizowania Święta – Międzynarodowy Dzień Plecaka. Przeanalizowałam wówczas kalendarz i odkryłam, że tylko w 50 krajach obchodzi się Dzień Dziecka – 1 czerwca, a pozostałe państwa świętują ten szczególny dzień w innym czasie w ciągu całego roku. Pomyślałam też, że nie ma w kalendarzu żadnego święta, które połączyłoby wszystkich uczniów i dzieciaków na całym świecie w jednym dniu. I wymyśliłam, że ja stworzę takie święto – 15 października. Wybrałam tę datę, gdyż wtedy nie ma żadnych innych świąt i obchodów w większości państw.
Dzięki temu po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Plecaka w 2018 roku wzięło udział kilka szkół z Ukrainy oraz Polski. W 2019 roku już jedna z większych szkół w Warszawie odwołała tradycyjne lekcje i świętowała ten dzień u siebie. W 2020 roku ponad 40 klas z przeróżnych szkół wzięło udział w tym święcie.
Od początku pomysł zorganizowania takiego święta jest wspierany przez moich rówieśników, uczniów, studentów, nauczycieli, dzieci oraz rodziców z różnych krajów.
Celem Święta jest, aby 15 października szkoły i chętne przedszkola z 194 państw obchodziły Międzynarodowy Dzień Plecaka, a pomysły uczniów i dzieciaków zostały wysłuchane. Chodzi tylko o to, aby zamiast tradycyjnych zajęć szkolnych i przedszkolnych dać możliwość i przestrzeń do tego, aby uczniowie i dzieciaki podczas zajęć dzielili się swoimi pomysłami, historiami i marzeniami. To byłby jeden dzień w roku, w którego czasie mogliby pokazać siebie całej szkole czy przedszkolu, a w efekcie całemu światu:
”Zachęcamy uczniów do opowiadania o swoich pomysłach,
aby każdy odkrył swój potencjał”.
To jest nasza misja, którą wyrażamy w ten sposób:
”Zbuduj i miej odwagę pokazać swój kontynent,
aby mogła poznać go cała planeta.
W swoim plecaku masz moc i skrzydła do lotu.
Pomożemy Ci je odkryć”.
Serdecznie zapraszam Was do współtworzenia Międzynarodowego Dnia Plecaka…..
Po co przedszkola mają brać w tym udział? Już od małego będą uczone, że wyrażenie własnego zdania, czy opowiedzenie o sobie, swoich pomysłach to nic złego, a wręcz przeciwnie. Od dzieciństwa będą uczone, żeby otwierać się na świat i innych. Więcej...
Doktor George Land i Beth Jarman pracujący dla NASA, przeprowadzili w 1968 r. z udziałem 1600 dzieci (w wieku 3-5 lat) badania naukowe nad kreatywnością, posługując się tym samym narzędziem badawczym, które NASA opracowało w celu wytypowania najbardziej innowacyjnych inżynierów i naukowców. Wyniki pracy badaczy ukazały szereg interesujących i zaskakujących wniosków, a zarazem niepokojących prawidłowości. Ustalono, że dzieci w wieku 3-5 lat w 98% są kreatywne na poziomie geniuszu. Badanie dwukrotnie powtórzono na tych samych dzieciach po kilku latach i okazało się, że pośród 10-letnich dzieci już tylko 32% zachowało wysoki poziom kreatywności, natomiast badania podłużne w grupie 15-latków ukazały, że wynik spadł do 12%. Badania przeprowadzone tym samym testem na grupie 280 tysięcy osób dorosłych wykazały, że tylko 2% osób przejawiało kreatywność. Uogólnienie wyników badań pozwala stwierdzić, że większość z nas rodzi się z satysfakcjonującym poziomem kreatywności, jednakże w związku z brakiem odpowiedniej stymulacji, a także w wyniku wszechobecnej standaryzacji, poziom ten spada.
Dlatego proponuję m.in. szkołom, przedszkolom i żłobkom do organizowania u siebie tego dnia. Nie pozwólmy kreatywności umrzeć i pozwólmy dzieciom, uczniom i dorosłym zachować ich dziecięcą kreatywność :)!
W jakiej formie szkoły i przedszkole mogą organizować Międzynarodowy Dzień Plecaka? (chodzi o pomysły konkretnych aktywności, warsztatów, może jakieś przykłady planu lekcji wychowawczych, warsztatów, spotkań, etc.)
Przede wszystkim chodzi o to, aby zamiast tradycyjnych zajęć szkolnych i przedszkolnych (lub zamiast/na jakiejś jednej/kilku z lekcji czy zajęć) dać możliwość i przestrzeń do tego, aby uczniowie i dzieciaki dzielili się swoimi pomysłami, historiami, pasjami i marzeniami.
Do tego proponuję następujące aktywności, warsztaty etc. (przykłady inspirowane tym, co niektóre szkoły już robiły):
– Zrobienie pokazu mody z plecaczkami,
– Uszycie, narysowanie, zrobienie z plasteliny czy papieru mini plecaczka,
– Przyniesienie wagi do szkoły czy przedszkola i pokazanie ile ważą plecaki dzieci, ponieważ dzieciaki muszą wiedzieć, że ich plecaczki nie mogą ważyć więcej, niż 10% masy ich ciała. Myślę, że warto o tym mówić od małego :),
– Pokazanie kto co ma w swoim plecaczku (każdy może pokazać swój piórnik i zobaczyć, jak bardzo są różnorodne),
– Pasja z plecakiem (historie i projekty uczniów/dzieci),
– Innowacja w mojej szkole/przedszkolu (warsztat, na którym dzieci mogłyby wymyślić cos, co mogłyby wprowadzić w życie w szkole lub przedszkolu),
– Opowiedzenie o swoich pasjach, marzeniach, zainteresowaniach, historiach. Zrobienie o tym prezentacji czy projektu.
+ Akcja – Inspiracja, czyli zaproszenie do szkoły albo przedszkola osoby, która coś osiągnęły i może być autorytetem dla uczniów lub dzieci danej szkoły czy przedszkola. Nie muszą być to osoby BARDZO sławne, mogą być to osoby znane lokalnie lub nawet nieznane. Mogą to być nawet dzieci.
Na koniec chciałabym przekazać, iż ja, jak również dzieci na całym świecie, jestem bardzo ciekawa marzeń innych uczniów i dzieciaków. Dzielmy się tym, gdyż dzięki swoim pomysłom tworzymy naszą wspólną historię!
To święto zmieni świat!
Zapraszam wszystkich do kontaktu!
Nazywam się Kira Sukhoboichenko i jak każde dziecko marzyłam, odkąd tylko pamiętam… Jednym z nich było mieszkanie za granicą. Opowiedziałam o tym swoim Rodzicom i w marcu 2014 roku wspólnie postanowiliśmy je spełnić. Wybraliśmy na nasz dom Polskę i dzięki temu w wieku 8 lat zaczęłam uczyć się polskiego.
Zapraszam do kontaktu!